BIOKEMIJSKE ANALIZE
KALIJ
Kalij – kako prepoznati manjak? Elektoliti/bokemija/pretrage/sve analize
Kalij je glavni kation stanične tekućine. Ovaj elektrolit koji je potreban ljudskom tijelu za normalnu funkciju. Služi, među ostalima, i za prenošenje živčanih podražaja, pa je važan za rad srca.
Održavanje stalne koncentracije kalija u izvanstaničnoj tekućini vrlo je važno za vitalnu funkciju stanica u tijelu. Bubrežno izlučivanje kalija vrlo je važan regulacijski mehanizam ravnoteže kalija u organizmu.
Povećana koncentracija kalija u krvnom serumu pojavljuje se u stanjima kada kalij prelazi iz stanica u izvanstaničnu tekućinu. To se događa kod manjka tekućine ili kada se kalij daje terapeutski, i to brže nego što se izlučuje mokraćom.
Koncentracija kalija u serumu povećana je često u kroničnoj bubrežnoj insuficijenciji, dijabetičnoj ketoacidozi, sepsi.
Smanjena koncentracija kalija (hipokaliemija) u serumu javlja se zbog gubitka kalija uslijed jake diureze, povraćanja, proljeva ili gušteračne fistule, razrjeđenja izvanstanične tekućine, nedovoljne prehrane i naglog prijelaza kalija iz izvanstanične tekućine u stanice, bolesti bubrežnih tubula, hiperinzulinemije, metaboličke alkaloze.
Normalne vrijednosti u serumu kreću se od 3,60 do 5,00 mmol/L.
Na nedostak kalija mogu ukazati sljedeći simptomi:
- grčevi u mišićima
- umor i iscrpljenost
- povišen krvni tlak i ubrzan rad srca
- vrtoglavice i gubitak svijesti (veliki nedostatak kalija)
- bolovi ili grčevi u trbuhu;
- suha koža i žeđ
Kalij je moguće nadomjestiti prirodnim putem, kroz namirnice bogate ovim elektolitom, a neki od prirodnih izvora kalija su:
Banana
Batat
Krompir
Umak ili sok od rajčice
Grah
Cvekla
Blitva